Udruženje obrtnika Split obilježilo je 47. godina od osnutka održavanjem svečane sjednice Upravnog odbora koja je simbolično održana upravo u Obrtničkom domu u Splitu na adresi Put Supavla 37 (kod centra Joker), starim prostorijama splitskih obrtnika koje su nedavno djelomično renovirane i u tom dijelu ponovno stavljene u funkciju.
Tom prilikom prisutni članovi prisjetili su se početaka Udruženja, ali i početaka obrtništva koji sežu puno dalje od toga. Naime, iako je dio povijesti koji se odnosi na obrtništvo našeg područja gotovo neistražen i nezabilježen, ipak je nesporno da je razvoj zanatskih radnji u Splitu započeo u Velom Varošu, na Lučcu i Manušu, gdje su tradicionalno živjele težačke obitelji.
Predsjednik Udruženja obrtnika Split Neven Kačić-Bartulović citirao je podatak iz knjige Ivana Mosettiga „100 godina Splitskog poduzetništva, trgovine i zanatstva“ da je u gradu od 1870. -1881. godine bilo registrirano 100 drvodjelaca, 99 kotlara, 90 postolara, 52 konopara, 25 brijača, 3 sedlara, 2 kišobranara i 1 kapar.
– Iz iste knjige čitamo da je tijekom 20. stoljeća nastupio proces korjenite preobrazbe u životu grada. Mnogi običaji, načini obrade, alati, terminologija, pa i pojedini zanati naprosto su iščezli iz svakidašnjeg života. Takva sudbina zadesila je npr. sedlarstvo, opančarstvo, kotlarstvo, konoparstvo, a iz tog doba ostali su i neki nazivi koji su uz stanovitu transformaciju i danas u uporabi: kacavida, maca, vida, brokva, puntina ili šplanja i rašpa u limarskim, mehaničarskim ili drvodjelskim radnjama, ili pak pjati, teče, bronzin i pošade, te botilje, bocuni, tavaje i tavajoli, štrace i kanavace u tavernama, bufetima i oštarijama.
Trgovačke radnje i prodavaonice “butige i zanaćije” zauzimale su prizemlja svih zgrada u užem centru grada. Na Pjaci i u ulicama oko nje bile su najvažnije splitske trgovine. Bonačić, Alujević, Pezzi, Terzić, Cukrov, Bužančić, Mikačić, Bonetti, Božić, Morpurgo, samo su neke od značajnijih prodavaonica u samom centru grada – konstatirao je predsjednik.
Za prvog predsjednika Udruženja obrtnika Split, tadašnjeg Udruženja samostalnih zanatlija u Splitu, 1968. godine izabran je Mirko Lisica, a prvi Upravni odbor sačinjavali su Aćim Žunić, Branko Perković, Ante Svetina, Ante Rosandić, Drago Ozretić, Božidar Viskić, Marijan Rebić, Slavko Bulić i Ante Restović.
Dana 7. prosinca 1988. godine povodom 20 godina Udruženja održana je svečana sjednica Skupštine Udruženja samostalnih privrednika na području općina Splita, Kaštela, Solina i Visa, na kojoj je između ostalog donesena odluka o postavljanju spomen ploče na Obrtničkom domu u Splitu. Na istoj su nabrojani obrtnici koji su svojom imovinom garantirali izgradnju Obrtničkog doma, i to Ante Bego, Ivan Igrec, Radoslav Markić, Jozo Milaković, Ivo Srdelić, Vinko Ozretić, Vladimir Ožić-Paić, Anđelko Roso i Ante Vrvilo.
Na kraju svečane sjednice, prihvaćena je inicijativa za oživljavanjem Plesa obrtnika, nekad jednog od važnijih događaja u gradu Splitu sa dugogodišnjom tradicijom, o čemu svjedoči i slika Plesnog odbora iz 1954. godine. U svezi toga, donesena je odluka o osnivanju Odbora za organizaciju Plesa obrtnika u koji su, uz predsjednika Udruženja Nevena Kačića-Bartulovića, imenovani i članovi Upravnog odbora Daniela Gazibara, Emica Radičević i Mijo Križan te Domagoj Matijašević.
Također je donesena odluka o osnivanju Odbora za obilježavanje 50. godišnjice Udruženja obrtnika Split, kako bi se na vrijeme počelo sa priprema za navedeni jubilej koji se obilježava 2018. godine. U taj Odbor imenovani su Neven Kačić-Bartulović – predsjednik Udruženja, Vilim Bujević – potpredsjednik Udruženja, Meri Berticioli – tajnica Udruženja te članovi Upravnog odbora Mladen Tomić i Antonio Šunjić.
Fotogaleriju sa svečane sjednice pogledajte ovdje. Autor fotografija je naš član, fotograf Vilim Bujević.