U okviru Europskog socijalnog fonda Obrtničkom učilištu odobren je projekt „Poduzetništvo i obrtništvo je IN“ koji traje do srpnja 2016. godine.
Ciljevi projekta su poticanje poduzetničke kulture u društvu, usvajanje poduzetničkih kompetencija i razvoj pozitivnog odnosa prema cjeloživotnom učenju.
Obrtničko učilište provodi projekt u suradnji sa strukovnim školama suradnicima na projektu iz 9 županija: Zagrebačka, Krapinsko-zagorska, Požeško-slavonska, Brodsko-posavska, Osječko-baranjska, Grad Zagreb, Ličko-senjska, Zadarska, Splitsko-dalmatinska.
Kako se dalje navodi u objavi HOK-a, škole suradnici na projektu su:
- Škola za montažu instalacija i metalnih konstrukcija, Zagreb
- Obrtnička i industrijska graditeljska škola, Zagreb
- Strukovna škola Vice Vlatkovića, Zadar
- Obrtnička škola, Split
- Srednja škola I. Kršnjavoga, Našice
- Obrtnička škola, Požega
- Srednja škola Dugo Selo
- Srednja škola Vrbovec
- Srednja škola D. Stražimira, Sv. Ivan Zelina
- Srednja škola P. Rittera Vitezovića, Senj
- Srednja škola Konjščina
- Industrijsko-obrtnička škola, Nova Gradiška
Projektne aktivnosti obuhvaćaju promotivne radionice (12) u strukovnim školama tijekom kojih se učenici informiraju o poduzetništvu, pozitivnim primjerima iz poduzetništva, potrebnim osnovnim poduzetničkim kompetencijama, cjeloživotnom učenju u cilju osobnog i profesionalnog napretka te o prednostima pokretanja vlastitog posla.
Održane su radionice u Strukovnoj školi Vice Vlatkovića u Zadru, Školi za montažu instalacija i metalnih konstrukcija u Zagrebu te Obrtničkoj školi Požega.
Tijekom radionica učenici korištenjem e-learning platforme sudjeluju u neformalnom obliku učenja o poduzetništvu prema European Business Competence Licence standardu koji je izrađen sredstvima projekta. Ciljanoj skupini će biti omogućeno korištenje materijala i nakon završetka projekta.
Obrtničko učilište izradilo je interaktivnu web stranicu s materijalima EBC*L usklađenim s RH propisima i praksom koja je na raspolaganju učenicima-sudionicima promotivnih radionica u potpunosti prilagođeno njihovim kompetencijama. Ovime se osigurava neformalno učenje uz upotrebu IT tehnologija.
Za potrebe projekta izrađen je upitnik o stavovima o poduzetništvu i obrtništvu, koji sudionici promotivnih radionica ispunjavaju prije održavanja samih radionica. Po završetku ispunjavaju evaluacijski upitnik na temelju kojeg Obrtničko učilište ocjenjuje očekivani utjecaj i ostvarenje predviđenih rezultata projekta. To su:
– promjena negativnog stava prema poduzetništvu,
– informiranost mladih o mogućnostima pokretanja vlastite tvrtke/obrta,
– stjecanje poduzetničkih kompetencija kroz neformalne oblike učenja e-learning metodom korištenjem interaktivne web stranice s materijalima za samostalno učenje.