Ulaskom u Europsku uniju Republika Hrvatska preuzela je Uredbu Vijeća o uspostavi sustava kontrole Zajednice za osiguranje sukladnosti s pravilima zajedničke ribarstvene politike (EZ) br. 1224/2009.
Kontaktirajući Ministarstvo poljoprivrede Republike Italije potvrđena je dozvola ulaska hrvatskih plovila i iskrcaja ribe u talijanskim lukama, ako se prethodno nadležnoj Lučkoj Kapetaniji putem VHS-a ili na drugi način četiri sata prije predviđenog ulaska u luku pošalje prethodna obavijest.
Obavijest treba sadržavati sljedeće podatke:
– vanjski identifikacijski broj i ime ribarskog plovila;
– ime odredišne luke i svrha uplovljavanja u nju, kao što je iskrcaj, prekrcaj ili pristup uslugama;
– datumi izlaska u ribolov i odgovarajuća zemljopisna područja na kojima su ostvareni ulovi (FAO zona);
– predviđeni datum i vrijeme dolaska u luku;
– količine svake vrste zabilježene u očevidnik o ribolovu
– količine svake vrste koja će se iskrcati ili prekrcati.
S obzirom da nacionalni propisi o označavanju ribarskih plovila nisu u skladu s člankom 6. Uredbe Europske komisije br. 404/2011, nacionalna plovila koja ulaze u teritorijalno more druge države članice i nisu označena u skladu s Uredbom mogu biti sankcionirana.
Međutim, u izradi je „Pravilnik o načinu, uvjetima i postupku određivanja, označavanja i vođenja evidencije imena i oznaka pomorskih objekata“ koji Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture planira objaviti početkom svibnja 2014. godine.
Također, ribarsko plovilo čija duljina preko svega iznosi 12 ili više metara, prema člansku 9. Uredbe Vijeća, treba imati instaliran uređaj (VMS) koji u redovitim vremenskim razmacima šalje podatke o poziciji plovila i tako omogućuje njegovo automatsko lociranje i identifikaciju.
Za plovila preko 12 metara obaveza je i vođenje elektroničkog očevidnika te u slučaju kad se ulov iskrca u Italiji, nadležna tijela RH po primitku elektroničkog očevidnika u bazu dužna su podatke iz očevidnika proslijediti nadležnim tijelima Italije.
Prilikom prve prodaje, u skladu s čl. 62., stavkom 3. Uredbe Vijeća, nadležna tijela Republike italije su dužna podatke iz prodajnog lista dostaviti Upravi ribarstva RH.
S obzirom da je u ovom slučaju riječ o prodaji ribe na veletržnici u Italiji, ribar- obrtnik dužan je kontaktirati dotičnu veletržnicu, kako bi se upoznao sa pravilima, uvjetima i načinom registracije u Registru prodavatelja na veletržnici, na kojoj želi prodavati ribu.
(Izvor: HOK)